Inforacja o zmianie odpłatności

Autor: Magdalena Bryl   Data dodania: 2014-04-17 14:38:09

Od maja br. następuje zmiana odpłatności za obiad w Dziennym Domu Pomocy Społecznej
w Kutnie.
Więcej informacji w zakładce
► Dziennego Domu Pomocy Społecznej (kliknij) → Stołówka (kliknij).


UWAGA!

Autor: Magdalena Bryl   Data dodania: 2014-04-16 13:46:58

W DNIU 18.04.2014 R. (WIELKI PIĄTEK)

WYJĄTKOWO OBIAD BĘDZIE


WYDAWANY


W GODZINACH 11:45 DO 13:40.

 

 

 


Wielkanoc w KTI

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2014-04-15 14:14:57

W dniu 11 kwietnia 2014 roku w świetlicy Kompleksu Terapeutyczno- Integracyjnego "Wspólny Dom" odbyło się śniadanie wielkanocne dla mieszkańców mieszkań chronionych. Nie zabrakło typowo świątecznych potraw, pięknych dekoracji i rodzinnej atmosfery.Odpłatność za obiady

Autor: Magdalena Bryl   Data dodania: 2014-04-15 13:54:26

W związku ze zmianą odpłatności za obiady od miesiąca maja 2014 prosimy wszystkich zainteresowanych o zgłaszanie się do pracowników socjalnych w celu weryfikacji decyzji.

Z pomocy w formie obiadów przygotowywanych przez Dzienny Dom Pomocy Społecznej mogą korzystać tylko osoby z aktualną decyzją.


Marsz Ku Wiośnie

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2014-03-24 14:31:54

W dniu 21 marca na terenie Kompleksu Terapeutyczno Integracyjnego kutnowskie stowarzyszenia obchodziły Pierwszy Dzień Wiosny. Obchody rozpoczął przemarsz z KTI na most przy ul. Troczewskiego gdzie nastąpiło utopienie Marzanny i krótki wystep artystyczny w wykonaniu zespołu Finezja. Następnie korowód powrócił na teren KTI, gdzie odbyły się dalsze obchody święta. Uczestnicy obejrzeli prezentację dotyczącą  historii obrzędów witania wosny i występ podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy. Później przedstawiciele stowarzyszeń sadzili drzewa na terenie KTI podarowane przez Zarząd Nieruchomości Miejskich. Każde drzewo zyskało "opiekunów", których nazwy zostały zapisane na karteczkach przyczepionych do gałązek. Po ciężkiej pracy na wszystkich czekał poczęstunek z grilla i kolejna porcja występu Zespołu Finezja. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele następujących stowarzyszeń - Polski Związek Niewidomych, Zespół Finezja, Stowarzyszenie Złoty Wiek,   Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów, Stowarzyszenie "Przystań" , Związek Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę oraz Klub Seniora.Informacja

Autor: Rafał Chilarski   Data dodania: 2014-03-18 09:13:14

INFORMACJA O WYNIKACH NABORU NA WOLNE STANOWISKO URZĘDNICZE W MIEJSKIM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W KUTNIE
 

 - koordynator ds. komputeryzacji pomocy społecznej
w pełnym wymiarze czasu pracy

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kutnie, ul. Warszawskie Przedmieście 10, 99 – 300 Kutno informuje, że w wyniku zakończenia procedur naboru na w/w stanowisko została wybrana Pani:Dorota Wdzięczna – Kutno


Uzasadnienie dokonanego wyboru: W ocenie komisji rekrutacyjnej, Pani Dorota Wdzięczna spełnia wymagania niezbędne dotyczące pracy na stanowisku koordynatora ds. komputeryzacji pomocy społecznej zarówno w zakresie koniecznego wykształcenia, stażu pracy jak i merytorycznego przygotowania do realizacji zadań na tym stanowisku.


Ogłoszenie o naborze

Autor: Rafał Chilarski   Data dodania: 2014-03-14 14:54:03

Ogłoszenie o naborze na stanowisko - asystent rodziny w Kompleksie Terapeutyczno-Integracyjnym - Sekcja Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kutnie.


Spotkanie informacyjne - MDS model działań systemowych

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2014-02-07 12:13:44

W dniu wczorajszym, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej - Centrum Organizacji Pozarządowych „Wpólny Dom” –odbyło się spotkanie informacyjno – promocyjne dot. Innowacyjnego Projektu MDS – Model Działań Systemowych.  Jest to opracowany przez Stowarzyszenie MONAR  program metodyczny pracy wychowawczej z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym
w świetlicach środowiskowych, klubach młodzieżowych itp. Model nie koncentruje się na mało skutecznych próbach rozwiązywania pojedynczych, wyizolowanych problemów, takich
jak przemoc, uzależnienia czy bezrobocie, ale zakłada pracę z młodzieżą w jej środowisku naturalnym, z uwzględnieniem występującej tam różnorodności i wszystkich pojawiających się tam problemów.

Projekt jest realizowany na terenie województwa łódzkiego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Człowiek – najlepsza inwestycja”.

Spotkanie poprowadzili: Piotr Adamiak – lider zespołu merytorycznego, Joanna Nowak – koordynator projektu, Aleksandra Kubiak – specjalistka ds. upowszechniania.  

Projekt MDS spotkał się z żywym zainteresowaniem ze strony władz miasta, kutnowskich szkół, instytucji kulturalnych oraz pomocowych. Mamy nadzieje, że to spotkanie zaowocuje dłuższą współpracą. 

Osoby zainteresowane projektem zapraszamy na stronę internetową www.mds.monar.edu.pl

 


Warsztaty zimowe w KTI

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2014-02-07 12:09:45

W piątek 31 stycznia 2014 roku zakończyły się dwutygodniowe Warsztaty Zimowe 2014 dla dzieci w wieku od 3 do 13 lat. Zajęcia odbywały się w świetlicy  Kompleksu Terapeutyczno – Integracyjnego ”Wspólny Dom” i były prowadzone przez kadrę Sekcji wsparcia Dziennego KTI .W trakcie warsztatów dzieci miały okazję rozwijać swoje zainteresowania oraz pasje podczas zajęć: „Mam Talent”, „Reklama telewizyjna na wesoło” „Serduszka z masy solnej dla Babci i Dziadka”, „Zwierzęta zimą – plakat”, „Kalambury”, „Zwierzątka origami”, „Zimowy pejzaż”, „Autoportret”, „Zgadnij, kim jestem, czyli malowanie twarzy” , „Ćwiczenia z chustą animacyjną”,  „Karaoke dla odważnych”,  Bajkoterapia –  „Lamparcica Lilly”, „Łamigłówki mądrej główki”, „Walentynki tuż, tuż...” .                         

            Uwieńczeniem warsztatów był bal karnawałowy, podczas którego rozdano dzieciom pamiątkowe zdjęcia i dyplomy. Nie zabrakło też smacznego posiłku – kiełbasek z grilla, ciasta i racuchów.  Grupa Samopomocowa dla osób z kryzysami psychicznymi

Autor: Krystyna Ignaczak   Data dodania: 2014-01-22 15:11:54

Zapraszamy na spotkania Grupy samopomocowej dla osób z kryzysami psychicznymi.

Jeśli chcesz:

  • poszerzyć wiedzę o wspólnym problemie i uzyskać pomoc w jego lepszym rozumieniu,

  • znaleźć emocjonalne oraz społeczne oparcie,

  • rozwijać nowe formy radzenia sobie,

  • odrzucić izolację społeczną,

  • stworzyć nowe perspektywy.

Przyjdź !

Spotkania odbywają się w każdy czwartek o godz. 14.00, w siedzibie Działu Specjalistycznych Usług Opiekuńczych,  ul. Wyszyńskiego 11A (pierwsze pietro, wejście przez Środowiskowy Dom Samopomocy)


KOMUNIKAT

Autor: Beata Michalczyk   Data dodania: 2014-01-17 20:06:30

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kutnie informuje, że w okresie chronionym (zimowym) zostaje wydłużony czas pobytu dla osób bezdomnych w Domu Noclegowym w Kutnie przy ul. Wyszyńskiego 11A. Osoby bezdomne mogą przbywać na terenie wyżej wymienionej placówki od godziny 16.00 do godziny 11.00 rano dnia następnego.


Podziękowania

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2014-01-09 13:45:34


Wystawa kotów i zbiórka karmy dla schroniska

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2013-12-12 13:36:47

10 grudnia 2013r w Centrum Organizacji Pozarządowych odbyła się wystawa kotów rasowych połączona ze zbiórką karmy dla schroniska dla zwierząt.  Pokaz odbył się dzięki uprzejmości hodowców z Łodzi - Państwa Waleńczyk, z którymi przyjechały BARNEY, BONITA, CARMEN, WILLY, TUPAC I JONY czyli koty rasy syberyjskiej, Maine Coony i Persy. Pokaz najbardziej podobał sie dzieciom z kutnowskich przedszkoli, które tłumnie odwiedziły COP. Przyszło też wielu mieszkańców Kutna - miłośników kotów. Odwiedzający wystawę mogli również porozmawiac z Panią Kasią -  lekarzem przychodni weterynaryjnej. Karma zbierana była dla psów i kotów , którymi opiekuje się  Schronisko dla psów  oraz Stowarzyszenie na Rzecz Obrony  Praw Zwierząt z Łęczycy "Podaj łapę". Wolontariusze działający w stowarzyszeniu opowiadali o swoich podopiecznych i byli niezwykle wdzięczni za karmę dla zwierzaków.Dzień Wolontariusza 2013

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2013-12-12 12:41:51

W dniu 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji w Lokalnym Centrum Wolontariatu odbyło się spotkanie dla kutnowskich wolontariuszy działających w szkolnych klubach wolontariusza i organizacjach pozarządowych. Zostali oni nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominkami wręczonymi przez Prezydenta Miasta Kutno Pana Zbigniewa Wdowiaka i Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kutnie Panią Bożenę Budnik. W trakcie spotkania uczestnicy mogli również obejrzeć prezentacje dotyczące działań wolontarystycznych przygotowane przez ZSZ nr 2, ZSZ nr 3, Gimnazjum nr 3 oraz OREW Niezabudka. 

 Uroczystości  zakończył występ uczniów Zespołu Szkół Nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie pt.  "Do zamku przez tysiąc zmierzchów". Młodzi ludzie należą do koła dziennikarsko-teatralnego ze szkoły, pod kierunkiem nauczycielki j. polskiego Doroty Chojnackiej.

Fot. KCIAndrzejki w KTI

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2013-12-12 12:07:23

W dniu 28 listopada 2013r. w świetlicy Kompleksu Terapeutyczno - Integracyjnego "Wspólny Dom" odbyło się spotkanie andrzejkowe dla lokatorów mieszkań chronionych.  Był słodki poczęstunek, konkursy, tańce i wróżby prowadzone przez profesjonalną wróżkę. Andrzejki minęły w bardzo miłej atmosferze i podobały się uczestnikom.Światowy Dzień Rzucania Palenia

Autor: Michalina Kamińska   Data dodania: 2013-11-25 10:17:42

W każdy trzeci czwartek czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jest to okazja dla tysięcy palaczy, by tego dnia zerwać z nałogiem.
Z tej okazji w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej zostało zorganizowane stoisko edukacyjno – informacyjne przestrzegające przed paleniem papierosów i zachęcające do zerwania z tym zgubnym nałogiem Seniorzy Dziennego Domu Pomocy Społecznej na tę okazję zrobili kotyliony i chorągiewki, które zostały wręczone pracownikom. Mają one przypominać palaczom o ich silnej woli w walce z nałogiem, aby rzucenie palenia stało się dla nich łatwiejsze. Każdy zainteresowany mógł rozwiązać test i sprawdzić w jakim stopniu jest uzależniony od palenia tytoniu oraz czy ma w sobie gotowość i motywację do rzucenia palenia.
Koordynatorkami działań były panie: Anna Śliwińska i Michalina Kamińska.Refleksyjny występ młodzieży z MOSu

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2013-11-21 15:03:48

W dniu 08.11.2013 w Kompleksie Terapeutyczno - Integracyjnym "Wspólny Dom" odbył się występ poetycko-muzyczny młodzieży z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii z Nowej Wsi. Miał charakter refleksyjny -  zmuszał do zastanowienia się nad życiem i przemijaniem.  Występ skierowany był do mieszkańców Kompleksu. Inicjatorką wydarzenia była Pani Ewa Rutkowska.Kutnowskie Dni Seniora już za nami.

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2013-11-21 12:47:24

W dniach 23-25 października 2013 odbyły sie Kutnowskie Dni Seniora. Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych przez Urząd Miasta, Centrum Organizacj Pozarzadowych, Kutnowski Dom Kultury i Aquapark Kutno. Seniorzy mogli obejrzeć film, nauczyć się rękodzieła na warsztatach plastycznych, pomaszerować z kijkami od Nordic Walking, wysłuchać prelekcji na temat bezpieczeństwa i obejrzeć pokaz Tai Chi. Ponadto wzięli udział w iprezach kulturalnych takich jak - spotkanie poetycko- literackie przygotowane przez Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, koncert jubileuszowy Zespołu Pieśni I Tańca Ziemi Kutnowskiej, koncert muzyki barowej w Pałacu Saskim i koncert chóru nauczycieli Szkoły Muzycznej. Aquapark przygotował ofertę wielu zajęć prowadzonych przez instruktorów, a także zawody pływackie i w grze w kręgle.

Finałem Dni Seniora była uroczysta gala, która odbyła się w Kutnowskim Domu Kultury. Rozpoczeła sie koncertem zespołu The Dox, który bardzo rozruszał publiczność. Nastepnie przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz seniorów prezentowali swoje  talenty śpiewacze  a także przygotowali pokaz mody. Po zakonczonej gali na uczestników czekał catterning.

Gościem honorowym imprezy była Kutnianka, Pani Janina, która 29 pażdziernika obchodziła swoje setne urodziny.

Dni Seniora minęły w bardzo miłej atmosferze i cieszyły się dużym zainteresowaniem.Akcja Zima 2013-2014

Autor: Beata Michalczyk   Data dodania: 2013-10-31 10:55:02

PROJEKT ,,AKCJA ZIMA 2013-2014”

KOMUNIKAT

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kutnie we współpracy z instytucjami, organizacjami z terenu naszego miasta po raz ósmy realizuje projekt ,,Akcja Zima 2013-2014'' mający na celu zabezpieczenie osób i rodzin zagrożonych zamarznięciem i wychłodzeniem.

[Czytaj cały]

Kutnowskie Dni Seniora 2013

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2013-10-18 14:43:14

W dniach 23-25 października odbędą się w naszym mieście Kutnowskie Dni Seniora. Impreza skierowana jest do osób w wieku senioralnym i odbywa się w Kutnie po raz drugi. Celem wydarzenia jest przede wszystkim integracja i aktywizacja osób starszych. Impreza organizowana jest przez Urząd Miasta Kutno, Centrum Organizacji Pozarządowych „Wspólny Dom”, Dzienny Dom Pomocy Społecznej działający w MOPS w Kutnie oraz stowarzyszenia działające na rzecz Seniorów, przy współpracy z Aquapark Kutno, Kutnowskim Domem Kultury , Powiatową Komendą Policji.
Dla uczestników Kutnowskich Dni Seniora przygotowaliśmy szereg atrakcji o charakterze sportowo – kulturalnym min. seans filmowy, koncerty, warsztaty itp. Ponadto Seniorzy przez dwa dni tj. 23-24 października mogą korzystać z bogatej oferty kutnowskiego Aquaparku przygotowanej specjalnie dla nich. Dokładny program imprezy w rozwinięciu.

[Czytaj cały]

Obchody Dnia Głuchego

Autor: Michalina Kamińska   Data dodania: 2013-10-16 12:43:26

 Z okazji Dnia Głuchego Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki Terenowy Ośrodek Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących w Kutnie zorganizował „ Miasteczko Głuchych”.
Miasteczko miało na celu uświadomienie osobom słyszącym z jakimi problemami borykają się osoby niesłyszące, głuche udając się na pocztę do sklepu czy lekarza.
Dodatkowo, w tym dniu przed budynkiem Urzędu Miasta prowadzone były bezpłatne badania słuchu w specjalnie do tego przygotowanym słuchobusie.
 Zostań Wolontariuszem Szlachetnej Paczki

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2013-09-24 14:26:24

SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom, które z niezawinionych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Paczka w przemyślany sposób łączy rodziny żyjące w ubóstwie, wolontariuszy, którzy docierają do rodzin i na podstawie wywiadu środowiskowego włączają do projektu najbardziej potrzebujące rodziny oraz darczyńców, którzy przygotowują paczki odpowiadające konkretnym potrzebom.

SZLACHETNA PACZKA doczekała się już dwunastu edycji. W pierwszej edycji projektu grupa studentów z duszpasterstwa akademickiego w Krakowie kierowana przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia WIOSNA) obdarowała 30 ubogich rodzin. W 2012 roku projekt organizowany był już w 432 lokalizacjach w całej Polsce przez 7800 wolontariuszy.

Tylko w 2012 roku SZLACHETNA PACZKA dotarła do 13 235 rodzin w potrzebie, czyli do ponad 55 tys. osób żyjących w niezawinionej biedzie – osób starszych, samotnych, rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, samotnych rodziców i rodzin wielodzietnych. Łączna liczba zaangażowanych w projekt – wolontariuszy, darczyńców i rodzin w potrzebie – sięga 300 tys. osób.

Średnia wartość paczki dla jednej rodziny zadeklarowana przez darczyńców to 1700 zł. Co oznacza, że łączna wartość pomocy przekazanej w paczkach sięga 22,5 mln zł.

- Pierwsza odsłona Projektu Szlachetna Paczka w Kutnie, która miała miejsce w zeszłym roku zakończyła się wielkim sukcesem – mówi Anna Kozińska, lider rejonu - Udało nam się pomóc 24 rodzinom z naszego miasta i powiatu. W tym roku chcielibyśmy dotrzeć do jeszcze większej ilości osób potrzebujących. Aby to było możliwe potrzebujemy większej liczby wolontariuszy. Szukamy ludzi odpowiedzialnych, którzy chcą pomóc innym i tym samym realnie zmienić swoje otoczenie, ludzi potrafiących pracować w grupie. Wolontariusze muszą odnaleźć potrzebujących, pójść do ich domów, wypytać o biedę, jej przyczyny oraz poznać konkretne potrzeby, a potem – w zależności od tego czy rodzina zostanie włączona do projektu czy też nie, znaleźć dla niej darczyńcę.

Rejestracja wolontariuszy tylko i wyłącznie przez www.superw.pl. do 15 października 2013 roku.

[Czytaj cały]

Autor: Monika Wieczorkowska   Data dodania: 2013-09-18 11:03:00

INFORMACJA

 

Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych przyjmuje interesantów w:

poniedziałek - wtorek w godzinach: 10:00 - 14:00

ŚRODA - DZIEŃ BEZ INTERESANTÓW

czwartek - piątek w godzinacj:10:00 - 14:00

 

Zarządzenie Nr 29/2013 Dyrektora Miejskiego Ośrodka
Pomocy Społecznej w Kutnie z dnia 2 września 2013 roku.


Grill w Mieszkaniach Chronionych

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2013-07-24 12:09:08

W dniu 18 lipca 2013r w Kompleksie Terapeutyczno - Integracyjnym "Wspólny Dom" odbyło się spotkanie integracyjny dla lokatorów mieszkań chronionych. Poza smakołykami z grilla na uczestników czekał występ zespołu śpiewaczego Finezja. Spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze.Zajęcia plastyczne i taneczne dla dzieci i młodzieży w okresie wakacyjnym

Autor: Michalina Kamińska   Data dodania: 2013-07-17 09:35:13

Od początku lipca w świetlicy Mieszkań Chronionych ruszyły zajęcia plastyczne i taneczne organizowane dla dzieci, młodzieży oraz mieszkańców. Zajęcia są prowadzone przez pedagogów oraz  terapeutę zajęciowego w okresie wakacyjnym i mają na celu wypełnienie czasu wolnego. Podopieczni mają szansę poznać różnorodne techniki plastyczne, zrobić własne prace, które znajdą się w naszej galerii.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży zapewniają wszechstronny rozwój talentu plastycznego. Program świetlicowy obejmuje między innymi tworzenie prac za pomocą masy solnej, malarstwa, wykorzystania papieru toaletowego metodą sznurkową, origami. Ważna jest również inicjatywa osób uczestniczących w zajęciach, własne pomysły. Poprzez ćwiczenia manualne dzieci doznają różnych wrażeń wywołanych samym tematem, barwami, różnorodnością materiału, kształtów i form. Zajęcia plastyczne spełniają ważną rolę w kształtowaniu osobowości dziecka – poprzez twórczość uzewnętrzniają się emocje, przeżycia, myśli, słowa, prośby, życzenia. Dzieci działając wyrażają siebie, a to wpływa na rozwój umysłowy, doskonali procesy poznawcze: pamięć, wyobraźnię, kształtuje spostrzegawczość i umiejętność wnikliwej obserwacji. Równocześnie dzięki tym zajęciom budzą się nowe zainteresowania, kształtuje się artystyczna wrażliwość i dbałość o estetykę i kulturę życia codziennego.
Zajęcia taneczne skierowane są do dzieci i młodzieży. Dzięki takiej formie aktywności uczestnicy dbają nie tylko o zdrowie ale uczą się również wyrażania swoich myśli, uczuć za pomocą ruchu. Ważna jest korelacja muzyki z daną osobą, dostosowanie odpowiedniego tempa do danego układu, izolacja każdej partii ciała. Mimo, że w założeniu jakie sobie postawiłyśmy był przede wszystkim taniec nowoczesny m.in. dancehall, hip- hop, elementy reggae, to nie zabraknie jazzu czy latynoamerykańskich rytmów (salsa, cha-cha, jive). Zarówno dzieci jak i młodzież mogą wykazać się kreatywnością poprzez tworzenie choreografii która w późniejszym czasie będzie pokazywana na imprezach okolicznościowych Kompleksu Terapeutyczno- Integracyjnego.
Każde zajęcia rozpoczynają się solidną rozgrzewką dostosowaną do potrzeb dzieci i młodzieży. Warto pamiętać że ruch jest istotnym elementem w życiu młodych osób które z uwagi na rozwój fizyczny potrzebują wysiłku .
Wyżnej wymienione zajęcia mają charakter „open”. Oznacza to, że w każdej chwili może dołączyć do nas nowa osoba.V Festyn Organizacji Pozarządowych

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2013-07-02 12:22:59

W dniu 26.06.2013r w Parku im. R. Traugutta odbył się już po raz  piąty Festyn Organizacji Pozarządowych. Rozpoczął się o godzinie 14:00 i trwał do 17:00.Wstępnie planowano zakończenie na godzinie 19:00, jednak ze względu na padający deszcze impreza zakończyła się wcześniej. Organizatorami byli  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ,Urząd Miasta Kutno i  Społeczna Fundacja Miasta Kutna. W trakcie imprezy odbyły się również Targi Ekonomii Społecznej prowadzone przez Centrum Rozwoju i Promocji Inicjatyw Społecznych OPUS. Festyn został otarty przez Prezydenta Miasta Kutna Pana Jacka Boczkaję , Dyrektor MOPS Panią Bożenę Budnik, animatora aktywności lokalnej – Joanne Gała oraz przedstawicielkę  kutnowskich organizacji pozarządowych Panią Iwonę Majtczak. W programie znalazły się występy artystyczne w wykonaniu młodzieży z kutnowskich szkół – L. O. im Dąbrowskiego, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji ( Stowarzyszenie Przystań, Stowarzyszenie Złoty Wiek, Warsztaty Terapii Zajęciowej  SOWS w Kutnie i Żychlinie oraz OREW Niezabudka), lokalnych zespołów ludowych ( Finezja). Odbył się również pokaz trsury psa przewodnika dla osób niewidomych. Organizacje i stowarzyszenia biorąc e udział w festynie prezentowały swój dorobek  w namiotach rozstawionych w parku. W festynie wzięły udział 23 organizacje.  Każda z nich przygotowała konkursy , gry i zabawy dla uczestników, niestety większość z nich się nie odbyła z powodu złej aury pogodowej. Impreza prowadzona była przez niezastąpionego konferansjera Pana Jerzego Papiewskiego.

Festyn minął w bardzo miłej atmosferze, cieszyła się dużym zainteresowaniem  pomimo padającego deszczu. Festyn był doskonałą okazja do prezentacji kutnowskich organizacji a także wymianą doświadczeń oraz integracją.

 V Festyn Organizacji Pozarządowych

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2013-06-19 15:09:46

Już po raz piąty w Kutnie zorganizowany zostanie  Festyn Organizacji Pozarządowych. Odbędzie się 26 czerwca 2013 roku w Parku Traugutta  w godzinach 14.00-19.00.
Organizatorami są Społeczna Fundacja Miasta Kutna, Urząd Miasta Kutno, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Rozwoju i Promocji Inicjatyw Obywatelskich  OPUS.  Festyn przygotowany jest  przy współpracy organizacji pozarządowych działających na terenie Kutna i najbliższej okolicy. Hasło przewodnie tegorocznego festynu to „Grunt to rodzinka! Razem raźniej”

Stowarzyszenia i organizacje zaproszone do udziału w imprezie będą miały okazję zaprezentować swoją działalność mieszkańcom Kutna.

Podczas V Festynu Organizacji Pozarządowych odbywać się będą występy artystyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży z kutnowskich szkół oraz lokalnych zespołów ludowych, pokazy - min. pokaz udzielania pierwszej pomocy, pokaz tresury psa przewodnika dla osób niewidomych, pokaz samochód policji i straży pożarne ja także   gry, konkursy i zabawy dla całych rodzin. W trakcie imprezy odbywać się także będą Targi Ekonomii Społecznej.
Dodatkową atrakcją będzie ścianka wspinaczkowa.

Celem festynu jest umocnienie lokalnej świadomości społecznej opartej na więzi, społecznej aktywności, idei samopomocy, gdzie istotną rolę odgrywają organizacje pozarządowe. Tym samym festyn jest okazją promocji działań kutnowskich organizacji pozarządowych i efektów ich pracy, możliwością spotkania, wymiany doświadczeń i wspólnej zabawy. Impreza ta to możliwość integracji trzeciego sektora zarówno wśród samych organizacji, jak i partnerów- administracji publicznej, mediów. To także możliwość do zaistnienia w świadomości mieszkańców Kutna.


Spotkanie

Autor: Michalina Kamińska   Data dodania: 2013-05-28 13:54:59

W dniu 17.05.2013 w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej,Dzienny Dom Pomocy Społecznej zorganizował spotkanie z pracownikami Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kutnie.

Wykład poprowadziła p. Celina Marciszewska. Tematyką spotkanie było: odżywianie się w jesieni życia, wpływu stylu życia osób starszych, i aktywności fizycznej na kondycję i zdrowe bicie serce, znaczenia badań profilaktycznych ( kobiet i mężczyzn) osób w wieku poprodukcyjnym oraz profilaktykę w zapobieganiu chorobom zakaźnym.

Osoby uczestniczące w spotkaniu to seniorzy z Dziennego Domu Pomocy Społecznej oraz pracownicy MOPS.

 Wsparcie dla osób niepełnosprawnych po 45 roku życia

Autor: Beata Michalczyk   Data dodania: 2013-05-09 12:17:23

PROJEKT  ,,WSPARCIE OSÓB Z RZADKO WYSTĘPUJĄCYMI NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI I NIEKTÓRYMI NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI SPRZĘŻONYMI W WIEKU 45+ NA RYNKU PRACY"

 

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji realizuje projekt współfinansowany ze Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pn. ,,Wsparcie osób z rzadko występującymi niepełnosprawnościami i niektórymi niepełnosprawnościami sprzężonymi w wieku 45+ na rynku pracy"

 

Kryteria uczestnictwa w projekcie

1. Wiek od 45 roku życia do 59 roku życia (kobiety) i do 64 roku życia (mężczyźni)

2. Aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym (w tym przypadku musi zaistnieć tzw. niepełnosprawność sprzężona, czyli występowanie min. 2 rodzajów niepełnosprawności o różnym kodzie, np. 05-R i 04-O, 07-S i 10-N, 03-L i 02-P, 11-I i 09-M, itp.)

3. Status osoby bezrobotnej lub nieaktywnej zawodowo

4. Niekorzystanie aktualnie z żadnej formy aktywizacji np. WTZ, ZAZ ani nieuczestniczenie w projektach finansowanych ze środków publicznych oferujących zbieżne wsparcie z planowanym w powyższym Projekcie

5. Zamieszkanie na terenie województwa łódzkiego


Wsparcie oferowane w ramach projektu będzie dostosowane do indywidualnych potrzeb, preferencji i możliwości Uczestników. Możliwy jest także dojazd doradcy zawodowego do Klienta oraz zorganizowanie szkoleń, praktyk i staży w pobliżu miejsca zamieszkania.

 

Zapraszamy do kontaktu:

FUNDACJA AKTYWNEJ REHABILITACJI

UL. TATRZAŃSKA 109, P. 216        93-279 ŁÓDŹ

tel./fax: 42 642 78 01

Małgorzata Sieczka

tel: 516-614-306

e-mail: malgorzata.sieczka@far.org.pl


Spotkania dla Seniorów w COP

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2013-04-15 15:05:40

 

W dniu 10.04.2013r odbyło się spotkanie z kosmetologiem Panią Ewą Żmudą, która opowiedziała o pielęgnacji cery dojrzałej. Przedstawiła również zabiegi pielęgnacyjne – oczyszczające, nawilżające itp., które oferuje swoim klientom przychodnia Dermex.

Drugie spotkanie z ciekawym człowiekiem odbyło się w dniu 15.04.2013r. Pan Jacek Saramonowicz- Prezes Kutnowskiego Towarzystwa Historycznego przedstawił wykład pt. „Kobiety z ciekawymi życiorysami z Kutna na tle historii naszego miasta” Opowiedział o kutnowskich działaczkach ruchu robotniczego – Malwinie Mackiewicz Warda i Wiktorii Czermińskiej.

Organizatorem obu spotkań był Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, którego członkowie regularnie spotykają się we „Wspólnym Domu”.   Masz Głos, Masz Wybór

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2013-04-15 14:19:36

 

Rozpoczął się nabór do akcji Masz Głos, Masz Wybór (MGMW). Dołącz do akcji - zmieniaj okolicę, angażuj społeczność, zdobywaj doświadczenie oraz uznanie!

Do akcji zapraszamy organizacje, grupy nieformalne, uniwersytety trzeciego wieku, szkoły, biblioteki, domy kultury, młodzieżowe rady gminy - wszystkich, którzy chcieliby zmieniać swoje sąsiedztwo, a jednocześnie zacieśniać współpracę mieszkańców z lokalnymi władzami.

- Przygotowaliśmy sześć tzw. zadań, czyli instrukcji, co zrobić by doprowadzić do korzystnej zmiany - wyjaśnia Joanna Załuska z Fundacji Batorego, dyrektor programu MGMW. – Każdy znajdzie coś dla siebie.

W tym roku uczestnicy akcji będą m.in. zmieniać przestrzeń (np. rewitalizować skwery), usprawniać komunikację pomiędzy mieszkańcami a lokalną władzą, organizować pikniki, obchody świąt, lokalne igrzyska sportowe. Inni pozmieniają godziny pracy biblioteki, menu w szkolnej stołówce lub lokalne regulaminy konsultacji społecznych – by ludziom żyło się po prostu lepiej i wygodniej.

- Jako tegoroczni partnerzy akcji, chcielibyśmy szczególnie serdecznie zaprosić do realizacji zadania Budżet osiedlowy i Inicjatywa lokalna – mówią Anna Sikorska
i Magdalena Mirys z Centrum OPUS. – Wspólnie wypracujemy metody, które pozwolą
w Państwa gminie przeprowadzić inicjatywę lokalną lub zaplanować budżet osiedlowy
z udziałem mieszkańców.

Żeby wziąć udział w akcji, należy zarejestrować się na www.maszglos.pl i wybrać konkretne zadanie. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymają wsparcie doświadczonego eksperta (mailowe, telefoniczne, a nawet osobiste) Chętni, którzy do akcji zgłoszą się przed 28 kwietnia, będą mieli szanse uzyskać wsparcie rozszerzone – udział w finansowanych przez Fundację Batorego weekendowych szkoleniach, a nawet mikrogrant na pokrycie drobnych wydatków związanych z realizacją zadania.

- Szczególnie serdecznie zapraszamy te grupy oraz organizacje, które nie mają wielkiego doświadczenia w działaniach w przestrzeni publicznej, z szerszymi kręgami mieszkańców lub we współpracy z lokalnymi władzami. Pomożemy – podkreśla Joanna Załuska.


Załączniki:
ulotka informacyjna

Wielkanocne Śniadanie w Mieszkaniach Chronionych

Autor: Kamila Kubiak   Data dodania: 2013-04-08 14:42:04


"Szkoła dla Rodziców i Wychowawców"

Autor: Kamila Kubiak   Data dodania: 2013-04-08 11:58:19

Na terenie Kompleksu Terapeutyczno-Integracyjnego "Wspólny Dom" od 3 kwietnia 2013 roku ruszyła pierwsza edycja "Szkoły dla Rodziców i Wychowawców". Realizowany program obejmuje cykl 10 warszatów prowadzonych przez specjalistów KTI - psychologa, Panią Katarzynę Osiecką i pedagoga, Panią Kamilę Kubiak. Uczestnicy pierwszej edycji warsztatów to osoby objęte wsparciem Asystenta Rodziny ze względu na trudności życiowe, zwłaszcza opiekuńczo – wychowawcze, w przypadku których występują różnego rodzaju dysfunkcje oraz zagrożenie koniecznością objęcia dzieci opieką zastępczą.

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców to program spotkań dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi lub wychowankami.

Jego głównym celem jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.

Główne motto Szkoły dla Rodziców i Wychowawców brzmi:

Wychowywać to kochać i wymagać.

Ucząc umiejętności otwartego porozumiewania się w rodzinie program jednocześnie przyczynia się do budowania silnej więzi między rodzicami a dziećmi, co (zgodnie z wynikami badań J. D. Hawkinsa) sprawia, że jest on także programem profilaktycznym.

Program w dużej części bazuje na cyklu książek A. Faber i E. Mazlish pt. „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły", „Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, żeby samemu żyć z godnością", „Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci. Twoja droga do szczęśliwej rodziny", „Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole", „Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały" (Wydawnictwo Media Rodzina).

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców uczy nie tyle „metod" co budowania relacji w duchu podmiotowości i dialogu.

 


Spotkanie z ciekawym człowiekiem w COP

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2013-04-08 09:40:09

 

Zapraszamy na spotkanie z kosmetologiem Panią Ewą Żmudą, która opowie o pielęgnacji cery dojrzałej. Spotkanie odbędzie się w dniu 10 kwietnia 2013r. o godzinie 11:00 w Centrum Organizacji Pozarządowych „Wspólny Dom” przy ul. Wyszyńskiego 11 i jest skierowane do seniorów, choć nie tylko. Organizatorem jest Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, którego członkowie regularnie spotykają się we „Wspólnym Domu”. Za tydzień -15.04.2013r. o godzinie 11:00 kolejne spotkanie z ciekawym człowiekiem – będzie to historyk Pan Jacek Saramonowicz, który przedstawi wykład pt. „Kobiety z ciekawymi życiorysami z Kutna na tle historii naszego miasta”. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.


Kutnowskie stowarzyszenia witają wiosnę

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2013-03-25 14:48:00

 

W dniu 21 marca 2013r. Odbyło się wydarzenie integracyjne pod hasłem „Kutnowskie stowarzyszenia witają wiosnę. Spotkanie zorganizowane zostało przez Centrum Organizacji Pozarządowych „Wspólny Dom” i Środowiskowy Dom Samopomocy. Zostały również zaangażowane następujące organizacje. – Kutnowski Komitet Obrony Bezrobotnych, Polski Związek Niewidomych, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Klub Seniora i Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej oraz Zespół Śpiewaczy Finezja Pomimo niesprzyjającej zimowej aury kolorowy korowód przeszedł od kościoła św. Wawrzyńca, ulica Królewska do mostu na ul. Sienkiewicza. Nad rzeka nastąpiło utopienie Marzanny i krótki występ artystyczny Zespołu Finezja. Następnie korowód został poprowadzony przez Panią Wiosnę do COP „Wspólny Dom', gdzie na przedstawicieli stowarzyszeń czekały dalsze obchody Pierwszego dnia wiosny. Uczestnicy mogli wysłuchać wykładu na temat obrzędów i tradycji związanych z topieniem Marzanny, witaniem wiosny oraz świętami Wielkiej Nocy przygotowanego przez Pana Jana Szymańskiego z ZPTZK. Następnie został przeprowadzony konkurs na wiersz o wiośnie, a spotkanie zakończył występ zespołu Finezja. Organizatorzy przygotowali dla przedstawicieli stowarzyszeń podziękowania oraz drobne świąteczne upominki.Przedstawienie "Czerwony Kapturek"

Autor: Kamila Kubiak   Data dodania: 2013-03-15 14:55:15

W dniu 8 marca 2013 roku Mieszkańców Mieszkań Chronionych odwiedzili Goście z Przedszkola Niepublicznego Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża imienia Dzieciątka Jezus. Dzieci wystąpiły dla mieszkańców z przedstawieniem "Czerwony Kapturek". Profesjonalne kostiumy i dekorację zamieniły świetlicę w prawdziwą scenę. Mieszkańcy z przyjemnością oglądali występy, a po przedstawieniu zostali poczęstowani upieczonymi przez dzieci ciasteczkami.

(fot. Maciej Aksman)Odświeżamy nasze miasta

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2013-03-11 10:10:42

 

W dniu 6 marca 2013 roku w Centrum Organizacji Pozarządowych przy
ul. Wyszyńskiego 11  odbyło się spotkanie w ramach Projektu „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)”, organizowane przez Urząd Miasta Kutno oraz COP.

Lek. med. Adam Skupniewicz – przedstawiciel NZOZ Kutnowskiego Szpitala Samorządowego w Kutnie przygotował wykład na temat szkodliwości palenia tytoniu i jego wpływu na powstawanie chorób układu krążenia, oddechowego oraz nowotworowych.

Realizację projektu „Odświeżamy nasze miasta(…)” na terenie miasta Kutna i powiatu kutnowskiego przedstawiła Pani Jolanta Dudkiewicz – Powiatowy Koordynator Projektu, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
w Kutnie.

Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Kutnie Pan Emil Kowalski zapoznał uczestników spotkania z przepisami prawa, dotyczącymi zakazu palenia
w miejscach publicznych oraz konsekwencjami grożącymi z tytułu nieprzestrzegania w/w zakazu.

W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Kutnie oraz mieszkańcy mieszkań chronionych, zlokalizowanych w Kompleksie Terapeutyczno Integracyjnym „Wspólny Dom”.

 

 Otwarcie Lokalnego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej w Kutnie

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2013-03-08 14:30:05

 

Centrum OPUS we współpracy z Miastem Kutno zaprasza przedstawicieli kutnowskich organizacji pozarządowych na otwarcie  Lokalnego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej w Kutnie    przy ul. Wyszyńskiego 11. Spotkanie w ramach otwarcia LOWES Kutno obędzie się   w dniu 12 marca 2013 r. o godz. 11.00 w sali szkoleniowej Centrum Organizacji Pozarządowych „Wspólny dom” przy ul. Wyszyńskiego 11. Zaprezentujemy Państwu ofertę bezpłatnych usług świadczonych przez ośrodek, katalog aktualnych konkursów grantowych oraz diagnozę potrzeb kutnowskich organizacji pozarządowych w oparciu  o dane statystyczne.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu. Wstęp wolny.


I Akademia dla Organizacji Pozarządowych

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2013-03-07 13:26:18

 

Lokalny Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej w Kutnie prowadzony przez Centrum OPUS we współpracy z Miastem Kutno ogłasza nabór do I Akademii dla Organizacji Pozarządowych.

Proponujemy udział wbezpłatnym cyklu szkoleniowym z zakresu funkcjonowania organizacji pozarządowych oraz zapewniamy stałą współpracę z opiekunem w zakresie opracowania ścieżki rozwoju dla organizacji.

Szkolenia realizowane będą w okresie od marca do maja 2013 r.

Do udziału w Akademii zapraszamy organizacje pozarządowe z Kutna.

Formularze zgłoszeniowe dostępne są w Centrum Organizacji Pozarządowych „Wspólny Dom” w Kutnie przy ul. Wyszyńskiego 11, oraz do pobrania poniżej  i na stronach internetowych www.opus.org.pl; www.um.kutno.pl;

Formularz zgłoszeniowy należy wypełnić i złożyć w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych „Wspólny Dom” w Kutnie przy ul. Wyszyńskiego 11.

Formularz zgłoszeniowy można także przesłać na adres mailowy apachlinska@opus.org.pl  lub faksem pod nr (24) 388 14 49.

Ilość miejsc w ramach Akademii dla Organizacji Pozarządowych jest ograniczona. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Rekrutacja trwa do dnia 20 marca 2013 r.


"Zauważ mnie" Światowy Dzień Chorych na Padaczkę.

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2013-02-19 09:56:20

 

 14 lutego to nie tylko Walentynki,  w tym dniu obchodzony jest również  Światowy Dzień Chorych na Padaczkę. W związku  z   tym faktem, od kilku lat organizowane są obchody tego święta w różnych miastach Polski zainicjowane przez Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę. Kutno również uczestniczy w tym wydarzeniu.

Z tej okazji 14 lutego odbył się marsz Nordic Walking od Pl. Marsz. J. Piłsudskiego  do Kompleksu Terapeutyczno – Integracyjnego „Wspólny Dom”  na ul. Wyszyńskiego 11. Marsz rozpoczął się o godzinie 14:00. Zaangażowali się w niego emeryci z sekcji Nordic Walking Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz wolontariusze z Lokalnego Centrum Wolontariatu, którzy rozdawali przechodnia ulotki informacyjne.Na uczestników czekał w KTI słodki poczęstunek , a także krótki instruktaż jak postępować w przypadku spotkania osoby z atakiem padaczki. Ponadto uczestniczy mogli dowiedzieć się jak prawidłowo uprawiać sport nordic walking- instruktaż ten został przeprowadzony przez Pana Stanisława Braszczyńskiego prezesa Polskiego związku Emerytów  Rencistów i Inwalidów. Wydarzenie organizowane zostało przez Urząd Miasta Kutno i Centrum Organizacji Pozarządowych.Celem akcji „Zauważ mnie” było uwrażliwienie społeczności lokalnej na problem padaczki.

 Bal Karnawałowy w Mieszkaniach Chronionych

Autor: Kamila Kubiak   Data dodania: 2013-02-13 14:42:35


Świetlica dla Seniorów

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2013-01-31 11:50:35

 

Już w lutym rozpoczną się cykliczne świetlicowe spotkania dla kutnowskich Seniorów organizowane przez Związek Emerytów , Rencistów i Inwalidów  Spotkania będą odbywać się raz w tygodniu – w środy w godzinach 10:00 – 12:00  od 27 lutego 2013r. w Centrum Organizacji Pozarządowych „ Wspólny dom” przy ul. Wyszyńskiego 11 . Uczestnicy będą mogli porozmawiać przy kawie i herbacie, spotkać się z ciekawymi ludźmi a także rozwijać swoje zainteresowania – organizatorzy spotkań mają zamiar tworzyć koła zainteresowań dla Seniorów.

Pierwsze spotkanie inauguracyjne odbędzie się wyjątkowo we wtorek  05.02.2013 o godzinie 12:30 i będzie skierowane raczej do przedstawicielek płci pięknej , gdyż została na nie zaproszona Pani Dorota Żaczek – lekarz ginekolog , która opowie o problemach zdrowotnych dojrzałych kobiet.

Kolejne spotkania będą miały na celu wyjście naprzeciw potrzebom Seniorów, ich integrację i aktywizację. Każdy będzie mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy i namawiamy do współpracy.

 


Wigilia w Mieszkaniach Chronionych

Autor: Kamila Kubiak   Data dodania: 2013-01-04 14:35:52

Uroczysta Wigilia dla Mieszkańców Mieszkań Chronionych odbyła się 20 grudia 2012 roku w Kompleksie Terapeutyczno - Integracyjnym "Wspólny Dom". Swoją obecnością zaszczycili nas Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kutnie, Pani Bożena Budnik, Zastępcy Prezydenta Miasta Kutno, Pan Zbigniew Wdowiak i Pan Jacek Boczkaja, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Ewidencji Działalności Gospodarczej, Pan Michał Kacprzak oraz Administrator Zarządu Nieruchomości Miejskich, Pan Zdzisław Ostrowski. Uroczystość rozpoczęła Pani Kierownik, Agnieszka Jękot, składając Mieszkańcom, pracownikom i przybyłym Gościom życzenia świąteczne, po czym wspólnie zasiedliśmy do Wigilijnego stołu dzieląc się opłatkiem.Paczki dla dzieci

Autor: Kamila Kubiak   Data dodania: 2013-01-03 15:39:31

W okresie przedświątecznym realizowne przez Asystentów Rodziny wsparcie rodzin korzystających z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kutnie przyjęło nową, przyjazną głównie dzieciom, formę. W ramach pomocy udało się zorganizować 50 paczek pełnych łakoci i zabawek, którymi obdarowano wskazane przez pracowników ośrodka rodziny. Za pomoc i wsparcie serdecznie dziękujemy anonimowemu sponsorowi!


Andrzejki Aktualności

Autor: Kamila Kubiak   Data dodania: 2012-12-11 10:23:03

 

 

Andrzejki to ostatnia okazja do zabaw przed nadchodzącym adwentem, w związku z czym w Kompleksie Terapeutyczno - Integracyjnym "Wspólny Dom" zorganizowana została dla Mieszkańców Mieszkań Chronionych zabawa taneczna połączona z poczęstunkiem. Jesienna pogoda nie przeszkodziła nam w grillowaniu, a nawet zaostrzyła apetyt. Hucznym tańcom i odprawianiu wróżb andrzejkowych nie było końca, a pięknie udekorowana świetlica wypełniła się głośnymi rozmowami i śmiechem zadowolonych uczestników.Na deser przygotowane zostały pyszne racuchy.Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę w miłej atmosferze, a zainteresowanych zapraszamy do naszej galerii.

[Czytaj cały]

Otwarcie Lokalnego Centrum Wolontariatu

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2012-12-06 14:43:42

W dniu 5 grudnia 2012 obchodzony był Dzien Wolontariusza oraz nastąpiło uroczyste otwarcie Lokalnego Centrum Wolontariatu w Kutnie. Pomimo zimowej aury na ul. Królewskiej odbył się happening promujący idee wolontariatu i samo Centrum. Wzięli w nim udział uczniowe kutnowskich szkół średnich - Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół nr 2 oraz Zespołu Szkół nr 4. Wolontariusze mieli koszulki opatrzone logiem LCW, rozdawali przechodniom ulotki i baloniki oraz zachęcali do pisanie na kartkach z czym kojarzy im się wolontariat. Było głośno i kolorowo. Później grupa wolontariuszy przeszła do siedziby Centrum Organizacji Pozarządowych "Wspólny Dom" gdzie Lokalne Centrum Wolontariatu otworzyli  Prezydent  Zbigniew Wdowiak i Dyrektor MOPS  Bożena Budnik. Wyświetlono prezentację opisującą cele i działania LCW, a na zakończenie wolontariusze zaśpiewali piosenkę, która powstała specjalnie na to wydarzenie. Impreza nie odbyłaby się bez grona wolontariuszy, którzy  poświęcili bardzo dużo czasu i energii na jej przygotowanie. Za Wasz czas, chęci i zaangażowanie serdecznie dziekujęmy i życzymy Wam jeszcze więcej energii, zadowolenia, uśmiechu każdego dnia i słońca w sercach.Dzień Seniora

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2012-12-03 15:03:31

W dniu 29 listopada br. w ramach Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej obchodziliśmy w naszym mieście Dzień Seniora

Obchody rozpoczęły się przemarszem ul. Królewską pod Urząd Miasta Kutno, gdzie zastępcy prezydenta Jacek Boczkaja oraz Zbigniew Wdowiak wręczyli seniorom symboliczny klucz do miasta. Aktywny działacz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kutnie, p. Andrzej Zielonka pełnił wczoraj funkcję włodarza miasta. Dalsza część imprezy miała miejsce w Kutnowskim Domu Kultury. Odbył się tam przegląd talentów artystycznych, malarskich, rękodzielniczych kutnowskich seniorów. Na scenie Kutnowskiego Domu Kultury odbyły się występy artystyczne oraz wybory Pani i Pana Jesieni. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

Celem tego wydarzenia jest integracja osób starszych, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz propagowanie nowoczesnych form aktywizacji seniorów. To również aktywizacja środowiska osób starszych w obszarze działań kulturalnych i artystycznych oraz prozdrowotnych. 
Dzień Seniora został zorganizowany przez Centrum Organizacji Pozarządowych „Wspólny Dom”, kutnowskie organizacje pozarządowe działające na rzecz seniorów, tj. Stowarzyszenie „Złoty Wiek”, Stowarzyszenie Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę, Klub Seniora, Uniwersytet Trzeciego Wieku przy TPZK, Dzienny Dom Pomocy Społecznej przy MOPS w Kutnie oraz Kutnowski Dom Kultury. Natomiast patronat nad całym przebiegiem imprezy objął Prezydent miasta Kutno.Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci

Autor: Beata Michalczyk   Data dodania: 2012-12-02 19:49:56

19 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci.       

W związku z tym Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego z siedzibą w MOPS w Kutnie realizując Miejski Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ofiar Przemocy na lata 2011-2013 zwrócił się do dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu miasta Kutno o przeprowadzenie anonimowej ankiety pt. „ Chcę zauważyć, umiem zauważyć i wiem co z tym zrobić”.

Badanie było skierowane do uczniów klas szóstych szkoły podstawowej i klas trzecich gimnazjum i miało na celu sprawdzenie wiedzy z zakresu przemocy.


Dzień Seniora

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2012-11-26 13:14:22

 

W związku  z   faktem, iż rok 2012 decyzją Parlamentu Europejskiego jest Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, na dzień 29.11.2012r  planowany jest Dzień Seniora czyli przegląd  talentów artystycznych

 i rękodzielniczych osób w wieku poprodukcyjnym. Celem projektu jest integracja osób starszych. Wydarzenie jest organizowane  przez Centrum Organizacji Pozarządowych „Wspólny Dom” we współpracy z kutnowskimi organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz seniorów i Kutnowskim Domem Kultury.

Dzień Seniora o godzinie 11:30 otworzy przemarsz seniorów od kościoła Św. Wawrzyńca  przez ul. Królewską do Urzędu Miasta, gdzie nastąpi symboliczne  przekazanie klucza do miasta przez Prezydenta Miasta Kutno.

 Dalsza część rozpocznie się o godzinie 12:00  w Kutnowskim Domu Kultury:

–        na dużej sali widowiskowej – występy artystyczne  poszczególnych stowarzyszeń oraz wybory Pani i Pana Jesieni.

–        na górnym holu – wystawa prac plastycznych i rękodzielniczych itp. oraz stoiska prozdrowotne – PCK, Kutnowski Klub Amazonek

  Spotkanie zakończy poczęstunek.

W dniu 01.12.2012 odbędzie się kolejny element Dnia Seniora – marsz nordic walking – od Placu Piłsudskiego do Aquaparku. Rozpoczęcie o godzinie 10:00.

 

 

 

 


Akcja Zima 2012-2013

Autor: Beata Michalczyk   Data dodania: 2012-11-06 19:52:02

KOMUNIKAT

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kutnie realizuje projekt ,,Akcja Zima 2012-2013'' mający na celu zabezpieczenie osób i rodzin zagrożonych zamarznięciem i wychłodzeniem.

[Czytaj cały]

Rozpoczęcie rekrutacji do projektu "Otwórz się na siebie"

Autor: Rafał Chilarski   Data dodania: 2012-10-19 12:01:02

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kutnie informuje o rozpoczęciu REKRUTACJI DO PROJEKTU „OTWÓRZ SIĘ NA SIEBIE” NA ROK 2013.


W związku z ubieganiem się o dofinansowanie do realizacji projektu na kolejny rok tut. Ośrodek realizuje badanie potrzeb mieszkańców Kutna zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Osoby w wieku aktywności zawodowej, pozostające bez zatrudnienia, zainteresowane udziałem w projekcie, powinny zgłosić się do pracownika socjalnego w MOPS. Informacje szczegółowe dotyczące kryteriów naboru oraz ewentualnych form wsparcia będą udzielane na miejscu.
Zgłoszenia przyjmujemy do 15.11.2012 r. Planowane działania to m.in.: doradztwo zawodowe, szkolenia, kursy, terapia psychologiczna, wsparcie asystenta rodziny i inne.


Grupa Samopomocowa dla Osób z Kryzysami Psychicznymi

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2012-10-18 17:56:46

Zapraszamy na spotkania Grupy Samopomocowej dla Osób z Kryzysami Psychicznymi. Pierwsze spotkanie odbędzie się w dniu 8 listopada 2012r. o godzinie 14:00

Jeśli chcesz:

  •  poszerzyć wiedzę o wspólnym problemie i uzyskać pomoc w jego lepszym rozumieniu,
  •  znaleźć emocjonalne oraz społeczne oparcie,
  •  rozwijać nowe formy radzenia sobie,
  •  odrzucić izolację społeczną,
  •  stworzyć nowe perspektywy.

Przyjdź !

Spotkania odbywać się będą w każdy czwartek o godz. 14.00, ul. Wyszyńskiego 11A (Centrum Organizacji Pozarządowych)
 


Schizofrenia - przełamanie stereotypów

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2012-10-11 15:51:59

W dniu 10 października 2012r w Centrum Organizacji Pozarządowych „Wspólny Dom” odbyło się spotkanie „Schizofrenia – przełamanie stereotypów”. Było ono częścią kampanii społecznej dotyczącej tej choroby. Spotkanie skierowane było do wszystkich osób zainteresowanych tematyką schizofrenii. Rozpoczęło się prezentacją sondy ulicznej przeprowadzonej przez telewizję TV Kutno. Obrazowała ona jakie stereotypy dotyczące schizofrenii istnieją w społeczności, jak mieszkańcy Kutna postrzegają osoby chore, co wiedzą o samej chorobie. Następnie uczestnicy spotkania mogli poznać placówki świadczące pomoc osobom chorym psychicznie, były to – Kompleks Terapeutyczno – Integracyjny „Wspólny Dom”, Dział Specjalistycznych Usług Opiekuńczych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy. Pracownicy zaprosili również wszystkich chętnych do bliższego zapoznania się z działalnością ich instytucji w trakcie „dnia otwartego” tj. 11 października 2012r. Spotkanie zakończył wykład lekarza psychiatry Pani Agnieszki Misiołek na temat rodzajów, objawów, przebiegu schizofrenii. Po wykładzie był czas na kuluarowe dyskusje, zadawanie pytań lekarzowi i wymiana doświadczeń i poglądów. Uczestnicy mogli obejrzeć również place plastyczne na temat schizofrenii wykonane przez uczniów Gimnazjum nr 1.
 Termin spotkania nie był przypadkowy – w dniu 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – jest to jedyna doroczna globalna kampania skupiająca uwagę na specyficznych aspektach zdrowia psychicznego.Schizofrenia - przełamanie stereotypów

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2012-10-04 12:43:54

Zapraszamy na spotkanie pt.” Schizofrenia – przełamanie stereotypów”, które jest elementem  kampanii społecznej mającej na celu przeciwdziałanie napiętnowaniu i dyskryminacji osób chorych na schizofrenię. Projekt ten realizowany jest przez  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kutnie – Dział specjalistycznych usług opiekuńczych , Kompleks Terapeutyczno - Integracyjny „Wspólny Dom” oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Kutnie przy wsparciu Poradni Zdrowia Psychicznego,  Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej oraz Telewizji TV Kutno. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął Urząd Miasta Kutno.  Spotkanie odbędzie się w dniu 10.10.2012r, rozpoczęcie - o godzinie 13:00.

W programie przewidziano – przedstawienie  wyników sondy ulicznej na temat schizofrenii,  prezentacje multimedialne KTI, ŚDS, MOPS dotyczące oferty działań skierowanych do osób chorych, oraz  wykład  lekarza o specjalności psychiatra Pani Agnieszki Misiołek.

W dniu 11.10.212r odbędą się „Dni Otwarte” w Kompleksie Terapeutyczno – Integracyjnym ‘Wspólny Dom” ,w  Dziale Usług  Specjalistycznych MOPS i w Środowiskowym Domu Samopomocy.

Bezpośrednim celem projektu  jest przeciwstawienie się stygmatyzacji i dyskryminacji osób chorych na schizofrenię poprzez edukację wielu grup społecznych - uczniów, pacjentów i ich rodzin, psychiatrów i lekarzy rodzinnych i  wszystkich mieszkańców naszego miasta.  Kampania  nastawiona jest również na bliską współpracę z mediami nad nowym, bliższym prawdzie obrazem osoby chorej psychicznie w społeczeństwie.

[Czytaj cały]

Zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2012-10-02 08:41:57

Poszukujemy wolontariuszy do projektu Szlachetna Paczka. Osoby chętne do pomocy prosimy o kontakt z Lokalnym Centrum Wolontariatu na ul. Wyszyńskiego 11 lub pod nr tel. 512 773 291. można również rejestrować się na stronie www.superw.pl . Na zgłoszenia czekamy do 10 października 2012r.

SZLACHETNA PACZKA to projekt,  który co roku łączy tysiące osób: wolontariuszy, rodziny w potrzebie, darczyńców i dobroczyńców. To tysiące spotkań, które odbywają się w przyjaznej atmosferze wzajemnej otwartości i pełni zrozumienia człowieka dla człowieka. Potrzebujące rodziny opowiadają o swojej trudnej sytuacji wolontariuszom, spotkanym po raz pierwszy w życiu, darczyńcy  z pasją przygotowują konkretną pomoc dla nieznajomych i spełniają ich marzenia! Od roku 2012 Szlachetna Paczka działa również w Kutnie.

[Czytaj cały]

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2012-10-01 10:05:35

 

 1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Dni poświęcone zagadnieniu starzenia się są okazją do intensywniejszego propagowania postulatów mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych: walki z dyskryminacją, zapobiegania niepełnosprawności, zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństwa. Na świecie osób starszych przybywa coraz szybciej. W Polsce jest ich ponad 6 mln; na świecie - 500 mln. Do 2020 roku ma być ich miliard. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 roku, aby przypomnieć o ich problemach.

 W tym szczególnym dniu moc  najserdeczniejszych życzeń zdrowia, pogody ducha, uśmiechu, optymizmu i wielu radosnych chwil Jesieni Życia wszystkim Seniorom

życzą

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

 


Lokalne Centrum Wolontariatu - zaproszenie do współpracy

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2012-09-11 13:37:19

Zapraszamy Państwa do współpracy z Lokalnym Centrum Wolontariatu.
W dniu 14.09.2012 r. o godzinie 14:00 w Centrum Organizacji Pozarządowych „Wspólny Dom” przy ul. Wyszyńskiego 11 odbędzie się spotkanie dotyczące  naszych działań oraz funkcjonowania Centrum. Spotkanie skierowane jest szczególnie dla osób ,
które zajmują się wolontariatem, lub są zainteresowane tą tematyka i chętne do współpracy.
W trakcie spotkania chcemy omówić  ideę Lokalnego Centrum Wolontariatu, zasad działania, sposoby realizacji współpracy oraz niezbędnych dokumentów. itp. Oraz projektu Szlachetna Paczka. Następnie chcemy zaprosić wszystkich do dyskusji  na temat LCW . Pragniemy poznać wasze opinie na temat wolontariatu oraz pomysły na wspólne działania.
Zapraszamy do współpracy wszystkie  placówki i organizacje pozarządowe z terenu Kutna, które chcą promować idee wolontariatu,  potrzebują wsparcia w formie pracy wolontariuszy a także sami chcą być wolontariuszami. Ponadto poszukujemy osób chętnych do bezinteresownej pomocy innym.
Bycie wolontariuszem   daje szansę na zdobycie nowych umiejętności, na poznanie ciekawych ludzi i świata. Pozwala oderwać się od codziennych obowiązków albo przygotować się do przyszłej pracy. Dla jednych jest początkiem kariery zawodowej, dla innych jej uwieńczeniem. Może być sposobem na samotność albo twórcze przetrwanie okresu bezrobocia. Otwiera na potrzeby drugiego człowieka i daje możliwość bardzo ważnego wyboru: więcej mieć czy bardziej być.

Wszystkie osoby zainteresowane wolontariatem zapraszamy do
Centrum Organizacji Pozarządowych „Wspólny Dom”
ul. Wyszyńskiego 11 w
środy w godzinach   13:00 – 15:00 i piątki w godzinach  15: 00 – 18:00
lub prosimy o  kontakt telefoniczny pod nr 512 773 291
w godzinach otwarcia Centrum Organizacji Pozarządowych :
poniedziałki – środy 7:30 – 15:30
 


Kampania społeczna "Schizofrenia - przełamywanie stereotypów"

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2012-09-11 09:23:14

W dniu 10 września obchodzony jest Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię.

W związku z  obchodami tego dnia  w naszym mieście rusza kampania społeczna  pt.” Schizofrenia – przełamanie stereotypów” Kampania ma na celu przeciwdziałanie napiętnowaniu i dyskryminacji osób chorych na schizofrenię. Projekt ten będzie prowadzony w partnerstwie. Parterami są: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kutnie – Dział usług specjalistycznych, Kompleks Terapeutyczno - Integracyjny „Wspólny Dom” , Środowiskowy Dom Samopomocy w Kutnie, Poradnia Zdrowia Psychicznego. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął Urząd Miasta Kutno.

W pierwszym etapie realizacji kampania ma na celu integrację wszystkich środowisk związanych z leczeniem schizofrenii tak, aby ich wspólne działanie wpłynęło na zmianę postaw i uprzedzeń wobec osób chorych psychicznie. Bezpośrednim celem projektu  jest przeciwstawienie się stygmatyzacji i dyskryminacji osób chorych na schizofrenię poprzez edukację wielu grup społecznych - uczniów, pacjentów i ich rodzin, psychiatrów i lekarzy rodzinnych i  wszystkich mieszkańców naszego miasta.  Kampania  nastawiona jest również na bliską współpracę z mediami nad nowym, bliższym prawdzie obrazem osoby chorej psychicznie w społeczeństwie.

Ludzie chorzy na schizofrenię spotykają się często w życiu codziennym z dyskryminacją i odrzuceniem. Społeczeństwo, pracodawcy, media podtrzymują stereotypowe widzenie chorych na schizofrenię jako osób niebezpiecznych, agresywnych i niezdolnych do efektywnej pracy. Takie podejście, któremu mogą ulec także członkowie rodzin chorych a nawet sami chorzy, zmniejsza szanse tych osób na znalezienie zatrudnienia, małżeństwo, posiadanie domu czy uzyskanie pomocy od sąsiadów.

[Czytaj cały]

Zaproszenie na spotkanie dotyczące utworzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2012-09-06 13:03:58

Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS  i Centrum Organizacji Pozarządowych  zapraszają na spotkanie grupy inicjatywnej powołania Rady Działalności Pożytku Publicznego przy Powiecie Kutnowskim, które odbędzie się w dniu 11 września 2012 o godzinie 14:00 w Centrum Organizacji pozarządowych w Kutnie przy ul. Wyszyńskiego 11

Spotkanie poświęcone będzie wypracowaniu zasad powołania i działania RDPP (liczba członków, tryb zgłaszania kandydatur, wybory do rady) w formie propozycji projektu uchwały dla Rady powiatu.

W trakcie II Forum organizacji Pozarządowych, które miało miejsce 28 sierpnia 2012 roku odbyła się dyskusja przedstawicieli organizacji pozarządowych i przedstawicieli samorządów na temat potrzeby powołania j Rady Działalności Pożytku Publicznego i warunków koniecznych, by pracowała efektywnie i skutecznie realizowała swoje cele. Wszyscy obecni zgodni byli co do potrzeby działania RDP na terenie Kutna i powiatu, podkreślając by organizacje zaczęły tworzyć również lokalne porozumienie organizacji kutnowskich, które będzie płaszczyzną współpracy, komunikowania i konsultacji propozycji Rady. Obecni na Forum przedstawiciele organizacji zadeklarowali chęć współpracy i budowania Koalicji Organizacji Kutnowskich.


II Forum Organizacji Pozarządowych

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2012-08-29 10:43:13

W dniu 28 sierpnia 2012 roku w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych „ Wspólny Dom” odbyło się drugie lokalne forum pozarządowe. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego, Urzędu Miasta Kutno na czele z Panem Prezydentem Zbigniewem Wdowiakiem i Naczelnikiem Wydziału Spraw Społecznych i Ewidencji Działalności gospodarczej – Pan Michał Kacprzak, Pani Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Bożena Budnik, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kutnie i organizacji pozarządowych z miasta Kutno i powiatu kutnowskiego. Forum było okazją do dyskusji międzysektorowej w naszym mieście. Główny organizator spotkania - Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego ma na celu wspieranie merytoryczne organizacji pozarządowych działających w powiatach: Kutnowskim , Tomaszewskim i Skierniewickim. Inspiruje lokalne stowarzyszenia do tworzenia koalicji, a także reprezentuje interesy sektora pozarządowego wobec władz publicznych i innych partnerów społecznych.

W trakcie forum podsumowano założenia wypracowane na poprzednim spotkaniu czyli::
• zasady powołania i funkcjonowania Rady Działalności Pożytku Publicznego( RDPP)w naszym mieście
• sposoby reprezentowania przez RDPP stanowisko organizacji pozarządowych
• program współpracy z organizacjami pozarządowymi w 2013 roku.

 

Omówiono również różnica pomiędzy Radą Działalności Pożytku Publicznego a Radą Organizacji Pozarządowych. Dyskutowano również na temat „ Czy potrzebujemy w mieście Radą Działalności Pożytku Publicznego?” Została podjęta decyzje , że organizacje pozarządowe złożą wspólny wniosek o założenie w Kutnie Rady Działalności Pożytku Publicznego.

 

Zapraszamy organizacje pozarządowe z terenu Kutna i powiatu kutnowskiego, które chciałyby dołączyć się do utworzenia RDPP, o złożenie wniosku w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych ‘ Wspólny Dom”, ul. Wyszyńskiego 11 w Kutnie do dnia 11.09.2012r.

 

Wzory wniosków są do pobrania w siedzibie COP.

 

W dniu 11 września 2012 roku o godzinie 14.00 w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych „Wspólny Dom”, ul. Wyszyńskiego 11 w Kutnie, odbędzie się spotkanie grupy inicjatywnej – przedstawicieli organizacji pozarządowych w celu dalszych ustaleń dotyczących utworzenia RDPP. Na spotkanie serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane.Wielkie Grillowanie

Autor: Kamila Kubiak   Data dodania: 2012-08-22 14:28:26

W środę 22 sierpnia 2012r. w Mieszkaniach Chronionych odbyło się Wielkie Grillowanie, w którym udział wzięli mieszkańcy i pracownicy Kompleksu Terapeutyczno-Integracyjnego "Wspólny Dom". Mimo zmiennej pogody wszystkim dopisywał dobry humor i apetyt. Spotkanie przebiegło pomyślnie, a zadowoleni uczestnicy czekają już na kolejne!
 


Zaproszenie na Drugie Lokalne Forum Pozarządowe

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2012-08-20 10:53:19

 

Zapraszamy  organizacje pozarządowe z terenu powiatu kutnowskiego na

 drugie Lokalne Forum Pozarządowe, które odbędzie się

w dniu 28 sierpnia 2012r. godz. 10.00  

 w Centrum Organizacji Pozarządowych w Kutnie przy ul. Wyszyńskiego 11

Forum organizowane jest przez  Radę Organizacji Pozarządowych.

Jest to federacja organizacji o różnym profilu, działających na terenie woj. łódzkiego.

W lutym br. Rada w partnerstwie z Parytetowym Związkiem Organizacji Socjalnych Hesji rozpoczęła realizację projektu „Sprawne organizacje pozarządowe – pozarządowe centrum kompetencyjne”.  Jego celem jest głównie wspieranie merytoryczne organizacji działających w powiatach: Tomaszowskim, Kutnowskim i Skierniewickim oraz zainspirowanie organizacji do tworzenia lokalnych koalicji oraz inicjowania, powoływania rad działalności pożytku publicznego. Projekt jest objęty Honorowym Patronatem  Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępienia.

Jednym z zaplanowanych w ramach projektu działań jest zorganizowanie lokalnych forów pozarządowych, będących płaszczyzną dyskusji międzysektorowej. W związku z powyższym pragniemy serdecznie zaprosić do udziału w  spotkaniu poświęconym:

· wypracowaniu zasad powołania rady działalności pożytku publicznego (RDPP)

· ustaleniu zasad funkcjonowania przyszłej RDPP(m.in. dotyczących częstotliwości spotkań, powoływania zespołów roboczych)

· opracowaniu sposobu reprezentowania przez RDPP stanowiska sektora.

· programowi współpracy z organizacjami pozarządowymi w 2013 roku.

[Czytaj cały]

OGŁOSZENIE O NABORZE NA OPIEKUNA PRAWNEGO

Autor: Beata Michalczyk   Data dodania: 2012-08-17 15:18:33

 

Kutno, dnia 17.08.2012r.

 

 

OGŁOSZENIE O NABORZE

NA STANOWISKO OPIEKUNA PRAWNEGO

OSOBY UBEZWŁASNOWOLNIONEJ CAŁKOWICIE

 

 

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Kutnie podaje do wiadomości, iż przyjmuje zgłoszenia kandydatów na opiekunów prawnych dla osób całkowicie ubezwłasnowolnionych.

[Czytaj cały]

Pierwsze Lokalne Forum Pozarządowe

Autor: Rafał Chilarski   Data dodania: 2012-08-06 14:05:13

W dniu 1 sierpnia 2012 roku w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych „ Wspólny Dom”  odbyło się pierwsze lokalne forum pozarządowe. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Rady  Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego, Urzędu Miasta Kutno na czele z Panem Prezydentem Zbigniewem Wdowiakiem, Starostwa Powiatowego w Kutnie, Pani Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Bożena Budnik i przedstawiciele organizacji pozarządowych z miasta Kutno i powiatu kutnowskiego. Forum było okazją do dyskusji międzysektorowej w naszym mieście. Główny organizator spotkania - Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego ma na celu wspieranie merytoryczne organizacji pozarządowych działających w powiatach: Kutnowskim , Tomaszewskim i Skierniewickim. Inspiruje lokalne stowarzyszenia do tworzenia koalicji, a także reprezentuje interesy sektora pozarządowego wobec władz publicznych i innych partnerów społecznych.

[Czytaj cały]

Zajęcia "Pobaw się ze mną"

Autor: Kamila Kubiak   Data dodania: 2012-08-02 13:38:36

W okresie wakacji na terenie Kompleksu Terapeutyczno - Integracyjnego "Wspólny Dom" raz w tygodniu  odbywać się będą zajęcia grupowe dla dzieci i rodziców pod hasłem "Pobaw się ze mną". Założeniem programu jest wszechstronne rozwijanie umiejętności komunikowania się z dzieckiem i budowanie więzi emocjonalnej poprzez spędzanie czasu na wspólnej zabawie. Zajęcia zawierają elementy treningu kompetencji wychowawczych, angażują wyobraźnię i kreatywność dzieci i rodziców, pozwalają rodzicom powrócić do dziecięcego świata i ponownie go zrozumieć. Program zajęć przewiduje zabawy o charakterze edukacyjnym i ogólnorozwojowym, zabawy ruchowe, integracyjne, prace plastyczne i zadania manualne, wspólne czytanie bajek. Na miesiąc lipiec przewidywane są zajęcia sterowane, prowadzone przez pedagoga i psychologa kompleksu, sierpień natomiast to czas, w którym uczestniczący rodzice będą mogli zaproponować własne pomysły na wspólną zabawę.
 


Półkolonie w COP

Autor: Joanna Gała   Data dodania: 2012-07-19 12:11:05

W Centrum Organizacji Pozarządowych w dniach 16.07.2012- 27.07.2012 odbywają  sie półkolonie dla dzieci organizowane przek Kutnowski Komitet Obrony Bezrobotnych. W zajęciach uczestniczy 37 dzieci w przedziale wiekowym 7-12 lat. Czeka na nich wiele atrakcji - gry, zabawy, konkursy , wizyty w Aquaparku, McDonaldzie oraz wycieczki - do Warszawy - zwiedznie zoo, Łazienek i Starówki oraz wyjazd do Wioski Indiańskiej. Dzieci chętnie przychodzą na zajęcia, mają tu zapewnioną opiekę, posiłki oraz dobrą zabawę.

[Czytaj cały]

IV Festyn Organizacji Pozarządowych

Autor: Kamila Kubiak   Data dodania: 2012-06-29 11:21:19

IV FESTYN ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH


W dniu 27.06.2012r w Parku im. R. Traugutta odbył się już po raz  czwarty Festyn Organizacji Pozarządowych. Rozpoczął się o godzinie 13:00 i trwał do 18:00. Organizatorami byli Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ,Urząd Miasta Kutno i Społeczna Fundacja Miasta Kutna. W trakcie imprezy odbyły się również Targi Ekonomii Społecznej prowadzone przez Centrum Rozwoju i Promocji Inicjatyw Społecznych OPUS.

[Czytaj cały]

IV FESTYN ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

Autor: Rafał Chilarski   Data dodania: 2012-06-26 12:14:02

 Już po raz czwarty w Kutnie zorganizowany zostanie  Festyn Organizacji Pozarządowych. Odbędzie się 27 czerwca 2012 roku w ParkuTraugutta  w godzinach 13.00-18.00.
Organizatorami są Społeczna Fundacja Miasta Kutna, Urząd Miasta Kutno, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Rozwoju i Promocji Inicjatyw Obywatelskich  OPUS.  Festyn przygotowany jest  przy współpracy organizacji pozarządowych działajacych na terenie Kutna i najblizszej okolicy.


Podczas IV Festynu Organizacji Pozarządowych odbywać się będą występy artystyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży z kutnowskich szkół oraz lokalnych zespołów ludowych, pokazy- min. pokaz udzielania pierwszej pomocy prowadzony przez OSP Dąbrowszczak, kiermasz rozmaitości,  gry, konkursy i zabawy dla uczestników festynu oraz Targi Ekonomii Społecznej.
Dodatkową atrakcją będzie ścianka wspinaczkowa.

[Czytaj cały]

© 2011-2014 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kutnie